Trafikblock som konstverk
I MOOD-kvarteren på sommargågatan Jakobsbergsgatan, fick AMF Fastigheter, ihop med Stockholms stad, idén att förvandla ogästvänliga trafikhinder till konstverk som skapar glädje och bidrar till att göra gaturummet mer inbjudande. Blocken utsmyckades i samarbete med Konstfack.
Cute Aggression
Johanna Ekström och Yuliia Vashchenko
– Vi vill med vår utsmyckning av trafikblocket vara med och skapa en glädjefylld, inbjudande stämning till gatan. Genom lekfulla, lättillgängliga färger och mönster vill vi att såväl barn som vuxna ska känna sig gladare när de går förbi eller befinner sig vid blocket. Motivet visar tigrar och leoparder som ilsket morrar åt varandra och visar klorna, men som i hemlighet känner kärlek för varandra.
Rosa vatten & Min vackra bläckfisk
Hilda Tenow Benulic och Johanna Ekström
– Att förvandla grå betong till en färgglad skatt i gatubilden. Hur mycket glädje kan vi skapa med ett betongblock och några penslar? Med en flört till tigrarnas lek längre ner på gatan, har vi tagit in kulörer, djur och mjuka former till gatubesökarnas vardag. Två svanars tvåsamhet i rosa vatten. En kärleksfull bläckfiskfamilj mitt i vardagstrasslet. Om vi lyckas göra någons dag lite bättre har vi lyckats.
Hild Tenow Benulic är grafisk formgivare och illustratör. Hon är utbildad på Konstfack och arbetar med grafiskt material till film och TV, serietecknande och offentliga utsmyckningar.
Johanna Ekström är illustratör. Hon är utbildad på Konstfack och arbetar med att måla keramik, offentliga utsmyckningar och illustrationsuppdrag.
Pretty Vacant
Sol ute sol inne sol i hjärta sol i sinne
Thought form
Shopping beyond shopping beyond shopping
Mamma Barn